Процъфтяло през Възраждането и съществуващо и до днес, тяхното изработване е феномен в българските народни художествени занаяти
Автор: Десант
В началото на седмицата в Българския културен институт в Братислава официално бе открита изложбата на чипровски килими от фонда на Етнографския музей в Берковица.
Събитието е част от културната програма за популяризиране на предстоящото председателство на България на ЕС през 2018 г.
Съществен дял от българското национално наследство са прочутите у нас и в чужбина ръчнотъкани чипровски килими и гоблени. Те са феномен в българските народни художествени занаяти, процъфтял през Възраждането, съществуващ и до днес.
Развитието на орнаменталната декорация и цветовото богатство са обусловени от българския национален бит, обичаи, традиции и празници.
Първите сведения за производството на килими в Чипровци датират от началото на XVII век. През 2014 г. Междуправителственият комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, на сесия проведена в Париж, вписа "Традицията на производство на чипровски килими" в Световната представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство.
По този начин организацията даде достойна заслужена оценка и признание на чипровските килими, давайки надежда за ново възраждане на килимарството в Чипровци, Берковица и региона.
Изложбата ще остане в Братислава до 3 ноември.
Афишът за изложбата в Братислава
Българският културен институт (БКИ) в Братислава съществува от 1971 г. От 1 януари 1993 г., след като Словакия придоби статут на самостоятелна държава, той играе важна роля за културната политика на България.
БКИ разполага с изложбена зала, където освен различни експозиции, се представят книги и се организират концерти, срещи и конференции.