Д-р Петър Кърджилов изразил лична гледна точка, обвинявайки правителството, че не споменавало приноса на учени от БАН за "историческия пробив"
Автор: Десант
Институтът за етнология и фолклористика с етнографски музей (ИЕФЕМ) при Българската академия на науките (БАН) се разграничи от съобщението до медиите, изпратено от служителя „Връзки с обществеността“ д-р Петър Кърджилов по повод спора чия е заслугата за признаването на българското малцинство в България.
Припомняме, че премиерът Бойко Борисов определи акта като "исторически пробив" признаването от Тирана на българското малцинство в Албания, което се случи в края на миналата седмица.
В неделя от ИЕФЕМ бе публикувано становище, в което се изразява недоволство от това, че
представителите на властта не споменават приноса за този "пробив", който имат и учени изследователи от БАН и най-вече доц. д-р Веселка Тончева, посветила цяло десетилетие (2007-2017 г.) на българските общности в Голо Бърдо, Гора, Мала Преспа и Корчанско.
Ден след това от ръководството на института бе уточнено, че съобщението до медиите не е позиция на Българската академия на науките, нито е позиция на ръководството на ИЕФЕМ – БАН. Съобщението не е координирано с тях и е информация до медиите, съставена и изпратена от служителя „Връзки с обществеността“ на ИЕФЕМ – БАН д-р Петър Кърджилов, като отразява неговите познания и личната му гледна точка.
"Признаването на българското малцинство в Албания е политически акт и е резултат от усилията и дипломацията на политиците, участвали в стъпките по неговото реализиране. То действително е „исторически пробив за България“, както се е изразил премиерът г-н Бойко Борисов, и ние не можем да не изразим нашето задоволство и удовлетворение от този акт" - изтъкват от ИЕФЕМ.
Оттам изказват искрено съжаление за възникналото недоразумение и уверяват обществеността, че виновният ще понесе последствията.