Навръх празника на народните будители – 1 ноември, вицепремиерът Валери Симеонов официално предаде на Националния музей „Христо Ботев” в Калофер бастун, дарен от Всеукраински център за българска култура в Одеса.
Церемонията, на която ценната реликва бе връчена на директора на музея – Ася Николова, се състоя в Общинската стая на Даскал Ботево училище в балканското градче.
Строежът на училището е завършен през 1848 г., като то е изградено по инициатива на самия Ботьо Петков – бащата на Христо Ботев. Сградата му е вдигната изцяло с дарения и доброволната помощ на калоферци. В него Даскал Ботьо е главен учител до 1869 г.
Днес то е превърнато в музей, където е разположена постоянната експозиция „Просветното дело в Калофер през епохата на Възраждането”, като на втория етаж са уредени възстановки на стаи от Взаимно и Класно училище, както и на Учителска и Общинска стаи.
Пред сградата се намира историческият камък, от който Христо Ботев произнася паметната си реч на 11 май 1867 г.
Според записките, пазени във Всеукраински център за българска култура в Одеса, дарената вещ е принадлежала на Афанасий Сибов, като в различни спомени, касаещи живота на Христо Ботев в Задунаевка, се споменава, че Сибов е получил бастуна като подарък от ръцете на поета революционер.
Според някои той е бил колега на Ботев, според други - приятел, а според трети - негов ученик. Съгласно очерк за историята на Задунаевка, публикуван в сайта на украинското село, Афанасий Николаевич Сибов е преподавал в тамошното школо в периода 1872-1877 г.
Христо Ботев пристига в Задунаевка на 29 август 1866 г. Очевидно Сибов не му е бил колега. Но интересното е, че селският старейшина, пред който Ботев се представя с думите: „Изпратен съм тук от Акерманския уезд (бивша териториална административна единица в Русия, б. а.), от отдела за народно образование, като учител във вашето село”, се казва Петър Сибов. Много е вероятно Афанасий да е негов родственик и покрай това да се е сближил с българския даскал. Но как точно е било - думата имат специалистите.
„Предстои да се проучат спомените, събирани от различни изследователи на Ботев, които се пазят в нашия музей. Бастунът ще бъде подложен на експертна оценка и едва тогава ще можем да знаем със сигурност каква е неговата истинска история" - коментира директорът на музея на Ботев в Калофер Ася Николова.
Между другото тя се похвали, че в днешния празник потокът от посетители в Националния музей „Христо Ботев” не е спирал. И така е всеки ден. Но точно в Деня на народните будители, въпреки че учениците са във ваканция, цели класове са преминали през залите на институцията. Неговата експозиция бе разгледана с интерес и от вицепремиера Валери Симеонов.
В Калофер той взе участие в празненствата по случай Деня на народните будители и присъства на среща на Националното сдружение на кметовете на кметства в България.