Експонатът е съхраняван в русенския Регионален исторически музей
Автор: Десант
Съхраняваният в Регионален исторически музей – Русе меден слитък от бронзовата епоха наскоро беше подложен на изотопен анализ, който бе извършен в германския град Манхайм от проф. Ернст Перницка.
Резултатите показаха, че най-вероятният произход на предмета е о. Кипър, за което към настоящия момент съществуваха само предположения.
Този факт намира пряк аналог с най-голямата колективна находка в света от 354 медни слитъка, произхождащи от острова на Афродита и открити в потъналия кораб от XIV в. пр. Хр. при Улубурун, Турция.
Медният слитък има четириъгълна форма с издължени краища, наподобяваща разпъната животинска кожа. Върху него има знак за теглова стойност. Използван е като домонетна форма през късната бронзова епоха с еквивалент на 1 меден талант (26 кг).
Знакът за теглова стойност върху артефакта
Медният слитък от фонда на Регионален исторически музей – Русе е част от изложбата „Злато и бронз: метали, технологии и контакти в Източните Балкани през бронзовата епоха“, която може да бъде видяна в Националния археологически институт с музей при БАН.
Заради неговата висока научна и експозиционна стойност той бе включен в наскоро състоялата се временна археологическа изложба във Виена, представена в музея Kunsthistorisches.
Подобен експонат се пази и в Регионалния исторически музей в Бургас. Той е намерен в недалеч от Русокастренска река, на около 3 км северозападно от Черково, и също е аналогичен с произлизащите от островите Кипър, Крит и други места по Средиземноморието, което свидетелства за това откъде са минавали търговските пътища в Европа през бронзовата епоха.
Слитъкът, пазен в бургаския музей
В днешните български земи са открити само четири подобни артефакта – два от Каменово, обл. Разград, един от с. Черково, обл. Бургас и един от с. Чернозем, обл. Ямбол.