Това ще даде възможности за неговото опазване и финансирането му по проекти за допроучване, консервация и реставрация
Автор: Десант
Експерти от междуведомствената комисия от 14 представители на НИНКН, на областна и общинска администрация, Исторически музей–Велинград, МРРБ и МЗХ изготвиха предложение за определяне на границите, режима на опазване и статута на „Тракийски комплекс IV-I в. пр. Хр. в местността Свети Пророк Илия над езерото Клептуза.
След извършването на замервания, огледи и изслушване на компетентните специалисти те излязоха със становище, че археологическият обект е с местно значение. Издаването на заповедта от Министъра на културата за определяне на статута му ще даде възможности за неговото опазване и финансирането му по проекти за допроучване, консервация и реставрация.
Проучването на този обект започва през 2002 г. археологическо проучване. Установено е светилище от желязната епоха. Специалистите са на мнение, че най-вероятно това култово място е започнало да се почита от тракийското население (племето беси) още от VII-IV в. пр. Хр. (т.е .от края на ранножелязната епоха и през късножелязната епоха).
Мястото, в което са се извършвали основните култови действия, е оградено с каменна стена с ширина между 2 и 2,5 метра. Открито е голямо количество фрагментирана керамика от типа «Цепина», която е характерна само за този район.
В научната литература се смята, че култовите съдове са били поставяни след тяхното полагане, т. е. предварителното счупване или пробиване на съдовете е един вид ритуално умъртвяване.
На проучвания обект няма следи от по-късна човешка дейност, дори от времето на римската епоха и Средновековието.
В първите години на ХХI в, в близост до старото оброчище „Св. Илия“ е построен параклис, носещ името на светеца.