Наш прибор на борда на "Интеркосмос-8" участва в изучаването на земното магнитно поле
Автор: Яна Славянска
Преди 45 години, на 1 декември 1972 г. със съветския спътник "Интеркосмос-8" в космоса е изведена българска апаратура. Така нашата родина бива вписана като 18-тата космическа страна в регистъра на ООН.
„Интеркосмос-8" излита от космодрума Присецк с ракетата носител „Космос 11К63". Периодът на въртенето му е 93,2 мин.; минималното разстояние до повърхността на Земята е 214 км, а максималното – 679. Той функционира до 1 февруари 1973 г.
Целта на мисията е изучаване на процесите в горния слой на атмосферата и йоносферата на нашата планета. Българският прибор участва в изучаването на земното магнитно поле, заедно с уреди, разработени от Чехословакия, ГДР и Съветския съюз.
Научните резултати, получени следствие на програмата, са свързани с измерването на концентрацията и температурата на йоносферните електрони; получаването на данни за концентрацията на положтелните йони; определянето на интегралните електронни концентрации между спътника и наемните радиоприемни пунктове; получаването на данни за субавроалната йоносфера на северното и южното полукълба и измерването на потока от електрони и протони с определена енергия.