Удивителен е фактът, че нетленното тяло на светеца поддържа постоянна телесна температура от 36,6 градуса
Автор: Десант
На 12 декември Православната църква почита паметта на свети Спиридон, епископ Тримитунтски и един от най-великите чудотворци на IV век.
Още след като умира през 350 г. и е погребан в Тримитунт, на гроба му започват да стават много чудеса.
В средата на VІІ в. мощите на светеца са извадени и тържествено пренесени в Константинопол.
Още тогава е направило впечатление, че независимо от дългото време, изминало от смъртта му, тялото му било съхранено почти без видими изменения, включително косите, зъбите и цветът на кожата.
През 1453 г. при превземането на Константинопол от турците мощите му са пренесени на о. Керкира (Корфу), където се намират и до днес, съхранявани в сребърен саркофаг в едноименната църква „Св. Спиридон“.
На два пъти през годината се сменят одеждите, с които са облечени нетленните останки на светеца. Удивителното в случая е, че винаги му се слагат нови дрехи и обувки, а след шест месеца те вече са силно захабени, а обувките – силно износени. Затова и мнозина вярват, че и до ден днешен светецът обикаля по света и помага на нуждаещите се.
Друг удивителен факт, който няма научно обяснение е, че тялото на св. Спиридон поддържа постоянна телесна температура от 36,6 градуса.
В народните представи св. Спиридон бил кондурджия (обущар), затова и до днес работещите в обувната промишленост и обущарите почитат деня му. Празнуват също и представители на други занаяти – шивачи, абаджии, бакърджии, дюлгери, терзии и др. Особена почит му отдават и керемидарите и тухларите. Светецът се приема и като покровител на конете и едрия добитък. Почитат го и козарите.
Култът на този светец е най-разпространен в Южна и Югоизточна България. Той особено е популярен сред християнското население на Родопите и в района на Благоевград.
Народът вярва, че св. Спиридон е лечител на рани, порязване, обриви и пъпки и в негова чест се месят колачи – питки, кравайчета, които се раздават на съседи и роднини с пожеланието светецът да прогони болестта далеч от дома. Вярва се още, че при суша измолвал дъжд, а при киша спирал валежа.
Там, където го смятат за покровител на конете, жените раздават рано сутринта обреден хляб за здравето на животните.
Според поверията, каквото е времето през 12-те дни след св. Спиридон, такова ще е то през месеците на идната година. Но не само дните, а и 12 следващи нощи показват какви месеци ни чакат.
На празника му имен ден празнуват: Спиридон, Спиро, Спиридонка, Дарина, Дариела, Дария, Дариела, Даринка, Дарко, Дари.