Багерите бяха спрени от Инспектората за опазване на културното наследство
Автор: Десант
Преди обед на 26 декември строителни екипи, надзиравани от патрули на СДВР, започнаха постепенното събаряне на останките от някогашния дом на ген. Рачо Петров в София. Двуетажната къща, която се намира на ъгъла на бул. "Дондуков" и ул. "Георги Бенковски", беше необитаема от години. Заради проточили се дълго във времето дела между наследниците, имотът бе занемарен и оставен на произвола на съдбата.
От общинската дирекция за строителен контрол е издадена заповед за събарянето на постройката още през 2013 г. поради невъзможност да бъде укрепена. Наследниците на Рачо Петров обаче отказват да я изпълнят. Те дори твърдят, че са взели мерки да предотвратят самосрутването й. На оградите край парцела минаващите са виждали бележка, че се охранява с денонощно видеонаблюдение от частна агенция за сигурност и охрана.
Преди няколко месеца Столична община решава да започне процедура по принудително събаряне.
Малко след 17 ч., след като вече е бутната от багерите стената на сградата откъм ул. "Бенковски", от Министерството на културата излязоха със съобщение, че Инспекторатът за опазване на културното наследство е спрял събарянето до изясняване на случая.
Генералът от пехотата Рачо Петров е бил два пъти министър-председател на България (1901 и 1903-1906 г.), известен като приближен на цар Фердинанд.
След избухването на Междусъюзническата война е назначен начело на разположената около Цариброд и Трън Трета армия. По време на Първата световна война става началник на новосъздадената Македонска военноинспекционна област.
По време на режима на Александър Стамболийски, ген. Рачо Петров е осъден и прекарва 4 години в затвора.
Къщата му в София е строена в началото на ХХ век и е обявена за паметник на културата.