Местата с дълбоко заровените контейнери ще са под видеонаблюдение
Автор: Дина Харизанова
Клошарите, които се навъртат около контейнерите със смет в Бургас, всеки ден се изправят пред ожесточената конкуренция на местните гларуси. Не онези, които помпат бицепси край чужденките по плажа, а представителите на истинския биологичен птичи вид.
Една от обичайните гледки в морския град е как тези птици щателно ровят из боклука и го разпиляват около казаните.
Общинската администрация не предвижда увеличаване на средствата за чистотата в новия си бюджет, но пък е замислила друг начин да реши проблема с отпадъците.
Един от ключовите инвестиционни проекти, залегнали в бюджета на Бургас за тази година, е свързан с продължаване на изграждането на системата от подземни контейнери за разделно събиране на отпадъците. Тяхното наличие решава проблема както с клошарите, така и с типичното за морския град ровене на гларусите из кофите за смет и разхвърлянето на боклуците където им попадне.
Предвижда се да бъде изградено и видеонаблюдение, за да се следи състоянието на терените около подземните контейнери. Визуалната връзка ще позволява например, където има разхвърляни отпадъци, незабавно да се изпраща мобилен екип, който да почисти мястото.
Снимка: Канал 3
Общинската администрация изгражда контейнерите под земята приоритетно в центъра на града, като постепенно тази практика ще обхване и целия Бургас. За поставянето им се използва разкопаването така или иначе в централните градски части, поради което не се налага да се дълбае специално за тяхното монтиране.
Проблем обаче създават високите подпочвени води в морския град, така че не навсякъде ще може да се поставят такива съоръжения. Усложнения предизвика и гъстата мрежа от подземни комуникации.
С две думи, бургаските гларуси могат да бъдат спокойни, че ще останат и наземни контейнери и кошчета за боклук, в които ще продължават да си пъхат носа, пардон - човката!