Кой спечели от реставрацията на българската светиня
Автор: Дина Харизанова
Предприемчиви туроператори отрано надушиха новата атрактивна дестинация за българите – посещение на обновената Желязна църква в Истанбул. Не е отшумяло още ехото от тържественото обновление на историческия български храм „Св. Стефан“ в сърцето на българската православна общност край босфора, и офертите за екскурзии до там валят една след друга.
Много от тях са съчетани с беседа от автора на книгата „Истанбул - Българският Йерусалим" Николай Лалковски – самият той съсобственик на няколко турагенции. Същият е и изпълнителен директор на фондация „Българска екзархия", която се явява турско юридическо лице и на която турските власти викат „българска православна община“.
Както и да е, за екскурзиите ни беше думата. Те са дело не само туристическите агенции. Такова пътуване организира и църковното настоятелство при храм „Св. Димитър" в Димитровград например.
Няма лошо! Дори е похвално, че повече наши сънародници ще видят този знаков храм-символ на делото на Българската Екзархия и стремленията на православния ни народ към църковна независимост и свобода на вероизповеданието в епохата на националното ни освобождение.
То беше ясно, че изгода от неговото реставриране най-вече обаче ще има турската страна. Едно че церемонията по обновлението му бе от полза за вдигането на акциите на югоизточната ни съседка и изчеткване почти до блясък на имиджа й пред ЕС. Тя услужливо бе насрочена броени дни преди България да поеме заветното председателство на Съвета на Европа, макар да беше много по-редно и логично „откриването“ й да стане десетина дни по-рано – на 27 декември, когато християнската общност почита патрона на Желязната църква свети Стефан?!
Турция ще натрупа и още куп дивиденти покрай българската светиня – не само ще се радва на засилен туристопоток към тази част на Златния рог, но ще „размени“ изгодно реставрацията й срещу реставрирането и изграждането на джамии у нас.
На всичко отгоре, като нищо турският президент Реджеп Ердоган ще се изпъчи насред София баш по време на европредседателството ни, след като буквално се самопокани да дойде в столицата ни лично за откриването на ремонтираната „Баня баши“, чиято конструкция се укрепва по проект с полагането на карбонови нишки и инжектиране на пукнатините.
Плюс това България се ангажира да реставрира джамиите в Пловдив, Разград и шуменската Томбул джамия – вторият по големина мюсюлмански храм на Балканите.
Баня баши по време на ремонта й, Снимка: imakood.com
Днес, поне отвън, изглежда, че ремонтът е приключил, което не пречи да й направят специално „откриване" заради Ердоган