Той е третият в България, след София и Сопот, създаден да пази спомена за поета
Автор: Иво Пешков, директор на МК Берковица
Берковица е град с късмет. Преди 138 години тук идва гениалният български поет Иван Вазов и пише история. Патриархът на българската литература завинаги свързва името си с планинското градче. И то му се отплаща – през далечната 1957 г. в Ипеклийската къща, където поетът е живял и творил, се открива музей, в негова памет и негова чест.
Въпреки ветровете на промените, въпреки набезите на крадци и реститути, музеят стоически оцелява и днес е изпъчил гордо белите си гърди над мраморното площадче, сякаш казва: „Мен ще ме има“!
Днес, когато българската нация се топи и линее; днес, когато нашите деца, роднини, приятели напускат родината си – същата тази родина, която Вазов безумно обичаше – за да търсят по-добър живот немили-недраги; днес, когато в училищата съкращават произведенията на Вазов и стиховете на Ботев, ние – българите, губим почва под нозете си, губим идентичността си.
Портрет на Вазов, рисуван от Елисавета Консулова-Вазова, 1017 г., Костенец
А именно сега, в тези времена Вазов ни е по-нужен от всякога. Само символ от такъв ранг може да обедини българите, той е пример за патриотизъм и родолюбие.
С таланта си, с интелекта и харизмата си, поетът е покорил милиони български сърца. Така той покорява и берковчани – с „Грамада“, с Митрофан и Дормидолски, „Белимелецът”, стихотворенията „На Ком“, „На детето“ и знаменателното „Малини“, превърнало се в песен и любимо за всички в балканското градче.
Вазов пише: „А, тебе, Берковице, привет благодарствен от твоя някогашен случаен гостенин...“ Но някои казват, че нищо не е случайно на този свят. Идвайки тук, Патриархът носи в градчето култура и просвещение.
Първата експозиция на къща музей „Иван Вазов” е разработена през 1957г. от първата уредничка Вела Диева, а неин консултант е н.с. Величко Вълчев от Литературния институт. В реставрацията и художественото оформление участва и художникът Преслав Кършовски.
Вазовата стая
Не можем да подминем Анка Апостолова – уредник в музея от 1970 до 1999 г., която създава втория експозиционен план в къща музей „Иван Вазов”, изработен през 1980 г. Неин консултант е литературоведът проф. Милена Цонева. Помощник на Анка Апостолова е художникът Златко Чалъков.
Музеят е третият в България, създаден да пази спомена за поета – след този в София, създаден през 1926 г., и този в Сопот – през 1935 г.
29-годишният Вазов, портрет на художника Николай Евров
Къща музей Иван Вазов е средище на културни и образователни мероприятия повече от половин век. Място, където живее духът на Вазов. И дано поетът ни гледа някъде от чардака на Ипеклийската къща и е доволен от работата на цялото берковско общество и музейните работници!