Авторът Любомир Цонев дава интересна информация за датирането на археологически обекти и артефакти с физичния метод на т.нар. "стимулирана луминисценция"
Автор: Десант
Дружество "Архитектурно наследство" при Съюза на архитектите в България ще представи на 25 януари от 17:00 часа в Централния дом на архитекта на ул. „Кракра” 11 в София книгата „Мегалити и други древности: интердисциплинарни студии” на Любомир Цонев, д-р по физика и доцент в Института по физика на твърдото тяло „Академик Георги Наджаков” при БАН.
Основните интереси на автора са в областта на оптиката и спектроскопията, като от 2003 г. се занимава и с интердисциплинарни въпроси между физика, археология и астрономия.
Той пропагандира усвояването и прилагането на модерни оптични методи за археологично датиране в България. Създател е на онлайн каталог за мегалитите на Балканите (www.balkanmegaliths.bgjourney.com).
Доц. Цонев е много популярна сред общността на специалистите и любителите личност, която се интересува от мегалити и древни светилища по българските земи.
В книгата си той дава интересна информация за датирането на археологически обекти и артефакти с физичния метод на т.нар. "стимулирана луминисценция", представя собствени възгледи и становища по някои интересни и недостатъчно изяснени теми в археологията на нашите земи, критично преразглежда разпространени клишета в тази област, анализира въпроса за приликите и разликите между праисторическите менхири и средновековните ислямски надгробия.