Опасно е задържането на птиците в домашни условия, защото привикват към човека, а те са диви животни. Вижте какво още можем да направим в такива случаи
Автор: Десант
В първия ден на новата седмица на свобода бяха пуснати бедстващите щъркели, които бяха приютени от жители на силистренските села Межден, Черник, Вокил и Зарица.
РИОСВ-Русе има данни за приютени 77 бедстващи птици, като част от тях вече са пуснати в природата от своите спасители.
Експерти от русенската екоинспекция са опръстенили 62 щъркела в Силистренско. Това е най-сигурният и достъпен метод за изучаване на миграцията и поведението на птиците. Повторното улавяне и наблюдение е незаменим източник на информация за тях.
Най-голямата група от 31 птици е опръстенена и пусната в природата в община Дулово. Сред тях е открита птица с маркировка от Германия. Щъркелът е пуснат и се очаква да отлети към страната, в която е опръстенен.
Една птица от групата в Дулово е с наранявания и е изпратена за лечение в Спасителния център в Стара Загора.
От РИОСВ–Русе съобщават, че при тях продължават да постъпват сигнали за бедстващи щъркели, но засега те са неоснователни, тъй като птиците не са наранени или с обледени крила.
Междувременно, МОСВ дари бездимна екопечка и връчи грамота на жителя на силистренското село Зарица Сафет Халид в знак на благодарност за оказаната грижа за бедстващи щъркели.
„Много е важна първата реакция на хората в подобни ситуации“, заяви по време на церемонията зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков. Той предупреди, че когато се намери бедстваща птица, първо трябва да се сигнализира кметът на населеното място, най-близката РИОСВ, горското стопанство или спасителните центрове.
Живков подчерта, че след подобряване на времето е необходимо възможно най-бързо щъркелите да бъдат пуснати в своята естествена среда, по местообитанията, по поляните – там, където има храна. Също така обясни, че хората не трябва ловят щъркелите, а да им помагат само в крайни ситуации, когато са в безпомощно състояние.
МОСВ предупреждава населението, че не е необходимо прибиране на птиците, освен ако те не са в безпомощно състояние. След оказването на първа помощ и затопляне на птиците, те трябва да се освободят в природата, на мястото на намиране или близко до него.
Опасно е задържането на птиците в домашни условия, защото привикват към човека, а те са диви животни. Добре е да не се настаняват в домовете, тъй като е възможно да са преносители на заболявания. Освен това не бива да се държат в стопански постройки заедно с други птици, за да не са пренесат зарази.