Вижте няколко примера за оцветяването на великденския символ с отвари, получени на растителна основа
Автор: Десант
Жените от НЧ „Съзнание 1927“ с. Маринка ще демонстрират на Велики четвъртък в Бургас как се боядисват яйца с природни материали – люспи от лук, цвекло, куркума и др. Великденската багрилница ще „отвори врати" от 12,00 часа в градинката до Часовника в центъра на морския град.
Любителите на този метод споделят, че хубава червена багра се получава, като две средни глави нарязано червено цвекло се залива с около 1,5 л вода и се вари 1 час. Оставя се за 5-10 минути леко да охлади, след което отварата се прецежда и към нея се добавят 1 ч.л сол и 3 с.л оцет. Топлите яйца се киснат в тази нея в продължение на час.
Ако се държат по-дълго, цветът ще стане по-наситен, а натопени за по-кратко време добиват розов оттенък.
Ако се сварят заедно с люспите на около 1 кг кромид лук, яйцата ще се обагрят в жълто до медено кафяво, а оранжево се получава, ако се кипнат с 3 с.л. куркума и 1 с.л. червен пипер. Добавянето на 1-2 с.л. оцет ще направи цвета по-плътен.
За да получим зелен цвят, 1 кг спанак се залива с 2 л вода и се вари до оцветяване на течността. След като съдът се свали от котлона, отварата се прецежда и в нея се потапят предварително сварените яйца.
Домакини с по-голям практически опит в използването на природните материали за боядисване на великденския символ съветват за целта да се използват яйца с бели черупки, тъй като цветовете, получени на растителна основа, са сравнително бледи.