Волята на д-р Андрей Георгиев е парите да се използват за обучението на даровити деца в елитни университети в Западна Европа и САЩ
Автор: Десант
Десет възпитаници на Ломската гимназия ще получат стипендии от дарението на стойност 1 млн. долара, завещани от български емигрант в САЩ. Волята на родолюбеца е парите да се използват за обучението на даровити деца от гимназията в елитни университети в Западна Европа и САЩ, Тези, които са студенти в чужбина, ще получат по 6 хиляди долара, а избралите да продължат образованието си у нас - по 800 долара годишно.
Директорът на гимназията Теодор Йончев обяснява пред медиите, че дарителят е завещал 40% от собствеността си, в това число и имоти. Когато те бъдат продадени и средствата разпределени между наследниците, гимназията ще получи своя дял. Въпреки това, в училището регистрират спад на неизвинените отсъствия, които са сред критериите при определянето на стипендиантите.
Дарителят д-р Андрей Георгиев завършва Ломската гимназия през 1939 г. Учил е медицина в София, след което заминава на специализация в Чехословакия. Но така и не се връща в България. След време се премества във Франция, а по-късно емигрира в САЩ.
Свидетелството на д-р Андрей Георгиев от завършването на Ломската гимназия
Дълго време той е следен от Държавна сигурност по подозрение, че в САЩ се подготвя за шпионин. След 9 години оперативните работници признават, че д-р Андрей Георгиев се интересува само от медицина и прекратяват разработката.
В Профилирана гимназия „Найден Геров” в Лом учат 252 ученици. Те научават за дарението през пролетта на 2017 г., когато се открива банковата сметка, в която да постъпят парите. През есента са избрани и първите 10 стипендианти.
„Имаме две момчета, които се обучават в Англия. Едното в Саутхемптън, а другото в Шотландия, в Абердин. За български университети има други осем. Явяваха се на конкурс в две части. Едната по документи, а другата – интервю”, уточнява директорът на учебното заведение.
Той се среща с дарителя д-р Андрей Георгиев през 2007 г., когато нашият сънародник си идва в родината и посещава гимназията в Лом. „При положение, че 50 години този човек не е бил в България, той говореше перфектно български език, без никакъв чужд акцент", спомня си Теодор Йончев впечатленията си от тази среща.
Гимназия „Найден Геров“ е създадена през есента на 1878 г. по решение на Временното Руско управление, инициирано от проф. Марин Дринов. Учебните занятия в нея започват на 25 октомври 1878 г. само с два класа. До 1882 г. е оформен пълният 4-годишен курс.
Сградата на учебното заведение е открита в началото на учебната 1882/1883 г. лично от княз Александър I Батенберг.
До 1888 г. училището има статут на мъжка реална гимназия. През 1888 г. е преобразувано в мъжко, а през 1921 г. в смесено педагогическо училище. До 1933 г. са обучени около 13 700 начални учители от цялата страна.
След 1933 г. то е отново преобразувано – този път в полукласическа гимназия, каквато остава до 1944 г. През 1937 г. получава името „Найден Геров“.
От 1960-61 учебна година гимназията става политехническа, като в учебните й планове са включени професионални дисциплини (стругарство, овощарство, шивачество, шофьорство, машинопис и стенография). Същевременно се въвежда засилено обучение по математика.
От учебната 1994-95 г. официално се въвеждат профилирани паралелки:математика, информатика, биология, история, английски език, немски език.
Реализацията на завършващите гимназията ученици във ВУЗ е традиционно много висока: за времето, за което съществуват данни, тя надвишава 90%.
От създаването му досега в това учебно заведение са се обучавали над 42 хиляди ученици.