Докладите на избраните лектори са разпределени в три панела „История и археология“, „Реставрация и консервация“ и „Туризъм“
Автор: Десант
Регионален исторически музей - Бургас организира първата научна конференция, посветена на изследванията и социализацията на археологически обект Акве калиде.
„Древният град Акве калиде и скалният манастир „Св. Никола" – възможности и проблеми пред културно-историческото наследство в трансграничния регион“ ще се проведе на 26 и 27 април 2018 г. в залата на Художествена галерия „Петко Задгорски“ – гр. Бургас (ул. „Митрополит Симеон“ 24).
Съвместната научна конференция се провежда като част от дейностите по проект „Общото културно наследство без граници-TOGETHER“, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg—ИПП България - Турция 2014—2020 г.“ по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП II). Той се изпълнява от партньорите Регионален исторически музей Бургас и Областна дирекция “Култура и туризъм” – Къркларели в периода 2017-2019 г.
Докладите на избраните лектори са разпределени в три панела „История и археология“, „Реставрация и консервация“ и „Туризъм“. Представените резултати от проучвания и данни ще бъдат обобщени в специално пълноцветно издание на български, турски и английски език. Очаква се книгата да излезе от печат до края на юли.
На конференцията доклади ще изнесат проф. Иван Йорданов, доц. д.и.н. Димчо Момчилов – научен ръководител на археологически обект Акве калиде, доц. д-р Стела Дончева, гл. ас. д-р Мирослава Доткова, д-р Йото Валериев, арх. Пеев и арх. Дончев, директорите на двата партньора по проекта Нечми Асан (Турция) и Милен Николов.
Извинявйте много, обаче българският език принадлежи към други езикови системи... Прекратете културната агресия и диверсия срещу езика... и си направете преводите по съответния начин....