Двудневна конференция обобщи резултатите от продължаващите вече едно десетилетие археологически проучвания край Бургаските минерални бани
Автор: Десант
Сред руините на римските терми на античния и средновековен град Акве калиде край Бургас през май ще бъдат изградени пасарелки за посетителите, а декоративно осветление ще фокусира вниманието върху разкритите от археолозите руини.
Това бе оповестено по време на посещение в комплекса на участниците в българо-турската конференция „Древният град Акве калиде и скалният манастир "Св. Никола" - възможности и проблеми пред културно-историческото наследство в трансграничния регион“, провела се на 26 и 27 април в Бургас. На място бе представен напредъкът по реставрацията и консервацията на древните градежи.
На самия форум бяха изнесени 14 доклада от областта на археологията, историята, архитектурата и туризма. Темите разискваха функционалните решения при възстановките на разкритите структури от банския комплекс Акве калиде при Бургаските минерални бани, новите възможности за дигитализацията на културно наследство и за развитие та културно-исторически туризъм.
Докладчиците представиха и колекцията с намерените по време на археологическите разкопки на обекта антични и средновековни монети, печати и изделия на металопластиката; средновековни свещници и лули за пушене.
Научната конференция по проблемите на археологическия кочплекс Акве калиде се организира за първи път след 10 години от началото на проучванията му. Престижният форум е част от дейностите по проект „Общото културно наследство без граници-TOGETHER“, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Interreg-ИПП България - Турция 2014-2020 г.“ и изпълняван от Регионален исторически музей Бургас и Областна дирекция “Култура и туризъм” – Къркларели в периода 2017-2019 г.
Очаква се през август да излезе от печат луксозно издание с илюстрации и доклади от форума в Бургас.