Възпитаването на децата в православие може да доведе до намаляване на агресията, категоричен е владиката
Автор: Десант
От години български духовници призовават Министерството на образованието религията да бъде
въведена като задължителен учебен предмет в училищата. От известно време в социалните мрежи дори се организира и подписка за това, по възванието на Ловчанския митрополит Гавриил.
Според него възпитаването на децата в православие може да доведе до намаляване на агресията, която се превръща във все по-сериозен проблем.
„Ние говорим най-вече за изучаване на християнство, православие, но днес е такова време, че не може да искаш да изучават мохамеданите православие. Те ще си изучават мюсюлманство – такова, което не е агресивно.
Няма по-голяма нравствена сила, отколкото християнството с неговото Евангелие и тайнствата, с които човек може духовно да се прероди. Това е най-полезното за децата. Ако те се възпитават в православие, те могат да имат добродетели, любов един към друг, трудолюбие, няма да я има тази агресия, да се подават на тези страшни пороци. По някои от тях сме първи в Европа", споделя митрополит Гавраил пред Българското национално радио.
Той изтъква, че християнството присъства много слабо в училищата. В момента православието се изучава само като СИП "Религия". "Много от директорите на училища не го разбират и не желаят да го правят. Миналата година само 1 процент от децата са изучавали православие" - казва още владиката пред БНР.
Ловчанският митрополит поясни, че идеята на Светия синод е религията да се изучава като задължителен предмет от първи до 12 клас, дори в детските градини.
Припомняме, че от години за това настояват и от "Национален фронт за спасение на България" (НФСБ), който е част от коалицията "Обединени патриоти".