Гранично-полицейски кораб „Обзор" и специализирано служебно куче посрещнаха в Деня на детето на Морската гара в Бургас малчуганите от морския град
Автор: Диана Славчева
В Деня на детето малките бургазлийчета имаха редкия шанс да се качат и да разгледат истински гранично-полицейски кораб. На пирса на Морската гара в Бургас сутринта на 1 юни акостира специализираният плавателен съд „Обзор", който патрулира в териториалите ни води и прилежащите зони по родното Черноморие.
Построеният в Холандия от корабостроителницата „Дамен" кораб е дълъг 42 метра и е широк 7 метра. Екипажът му се състои от 17 души. По думите на инспектор Климент Костов от Гранично-полицейски участък-Бургас, задачата на „Обзор" е да наблюдава плавателните средства, минаващи край българската черноморска брегова ивица, дали спазват граничния режим. Катерът е част от интегрираната система „Синя граница", която бе изградена в края на 2010 г.
Освен да се качат на палубата му и да седнат на капитанския мостик, пълен с най-различни и причудливи навигационни уреди, децата можеха да видят пред морската гара с какво оборудване разполага българската Гранична полиция. Особено за момченцата беше интересно да разгледат различните оръжия и апаратура за наблюдения.
По принцип морските граничари следят най-вече за пренасянето на контрабанда - най-често на цигари, но също и на наркотици. Бежанците у нас минават покрай сухоземната ни граница, така че „обзорци" не са ги засичали и не им се е налагало да имат с тях близки срещи.
Звездата на този своеобразен ден на отворените врати стана специализираното служебно куче Цито, което демонстрира колко много слуша водача си - младши инспектор Стоян Иванов.
Иначе то е специализирано да открива взривни вещества - амониев нитрат, амонит и пр., както и боеприпаси - дори оръжейна смазка, която често се използва в направата на взривни устройства.
В служебните му задължения влиза и оказването на помощ за превантивната дейност на граничарите, като се включва в обследването на районите с повишен риск - морската гара, яхтеното пристанище, различни спортни прояви и концерти и т.н. Покрай това „охранява" и изяви на бургаския общински съвет и лично на градоначалника на морския град.
Преди месец пък Цито с водача си били командировани на летище София.
Четириногият граничар в момента е на 4 години, а на служба в бургаската гранична полиция е от 2 години и два месеца. Селекцията му заедно с обучението му в специализираната школа в Берковица е продължила към 2 години.
По принцип тези кучета служат до 8-годишната си възраст в редиците на граничарите. Но ако покажат работни качества и че още могат да носят службата, ги оставят, така да се каже, до пенсия. А иначе, след уволнението си, обикновено си ги взимат водачите им като домашни любимци.
Като цяло граничарите споделиха, че в последно време в нашите териториални води е доста по-спокойно отпреди. Макар че има и по-напрегнати дни.
Преди години много популярно бе едно стихотворение за граничарите, в което лиричният герой - едно детенце, същото като тези, които на 1 юни дойдоха на представянето на специализираната техника за изпълняване на задачите по граничното наблюдение, заявяваше с ентусиазъм: „Аз обичам много тоя батко/ зная той безспирно бди за нас,/ по-спокойно да работи татко,/ по-спокойно да се уча аз"...
И дано сред малките бургазлийчета се намерят такива, които като него, рано или късно, ще заявят: „Като стана двадесетгодишен/ с радост аз ще стана граничар!".