Край Камено поставиха началото на тазгодишния жетварски сезон с изпълнението на ритуала „Разжънване“
Автор: Диана Славчева
Първият сноп от жътвата на ечемика в Бургаския край падна. Както повелява традицията, той остана на нивата, за да я „пази през зимата“.
Днес край Камено с изпълнението на ритуала „Разжънване“ бе поставено началото на тазгодишния жетварски сезон.
Жътвари от Карнобат грабнаха сърпове и паламарки и зажънаха натежалите от зърно стръкове. Край синора окачиха на дървена тринога детска люлка, в която оставиха да спи бебето на една от жените.
От време на време поспираха работа, за да пийнат студена вода от стомната или да се разхладят с айрян от калайдисаното менче.
Към края на импровизираната жътва, те направиха „брадата“ – сноп, оформен от последните две-три ръкойки, превързан с червени конци и окичен с цветя.
Жътварите набраздиха нивата, като я „нахраниха“ и „напоиха“, за да има берекет и догодина.
Тогава дойде и стопанинът на нивата – чорбаджи Тотю, който се разплати с по пара и половина с всеки един от тях. Само майката с бебето получи половин пара, тъй като много често прескачала до люлката да си види отрочето, та работила по-малко.
Най-накрая, след песни и закачки, всички дружно решиха да отидат под асмата и да направят веселбата...
Днес сърпът и паламарката вече са в миналото. Край синора извисяваше снага огромен модерен комбайн, който изчакваше земята малко да изпръхне след поройния дъжд, за да навлезе в блока с ечемика.
За съжаление, тази година зърнопроизводителите очакват реколтата да е по-слаба от миналогодишната. „Нито е много-добра, нито е много лоша“ – обобщи земеделският производител от Камено Даниел Иванов.
В тази община със земеделски култури са засети близо 200 хиляди декара, което прави 20% от цялата обработваема площ в Бургаска област.
Земеделците казват, че основен акционер в тяхната дейност е... времето. Че това е така, спор няма. Буквално в навечерието на старта на жътвата, през региона премина кратка, но силна буря и градушка удари насажденията край близкото село Полски извор, където нанесе щети върху реколтата от рапица, нахут и ечемик.
По думите на Илия Проданов – председател на Съюза на зърнопроизводителите „Маркели“ – Карнобат, по времето на вегетацията множество природни катаклизми са съпътствали развитието на посевите. „През есента имаше наводнения, през зимата – киша и кал, а пролетта дойде със суша, лятото – с дъжд и град“ – уточнява Проданов.
Затова и на прага на жътвата всички земеделски производители си пожелаха най-вече времето да е с тях, а също и да е спорна работата на полето и прибирането на реколтата да е успешно.