Тази година се навършват 296 години от рождението на един от колосите в българската история и 256 години от написване на епохалния му труд „История славянобългарска” - Паисий Хилендарски. Той е канонизиран е за светец с писмен акт на Светия синод на Българската православна църква през 1962 г., като за ден в негова памет и прослава е определен 19 юни.
По повод бележитите годишнини, свързани с хилендарския монах в селищата, които претендират, че са родно място на автора на „История славянобългарска“, бяха организирни на 19 юни тържествени чествания.
Ден на Паисий беше отбелязан в пернишкото село Кралев дол. Празникът там се състоя в местността Калужерец при параклиса „Св. преп. Паисий Хилендарски“, където е и Паисовата чешма.
Сред дошлите да почетат делото на монаха беше и писателят-журналист Цанко Живков, посветил немалко години от живота си да отстоява и доразвива тезата, че коренът на Паисий Хилендарски е от Кралев дол. Негови публикации на тази тема намериха място преди години и на страниците на вестник "Десант".
С утринна Божествена Света литургия в църквата „Св. Троица” започнаха тържествата, посветени на Паисий, и в Банско, където също се твърди, че е роден той.
Тържествена програма продължи с полагане на венци и цветя пред мемориала на св. Паисий Хилендарски и рецитал на Вазовата ода „Паисий“ в изпълнение на артиста Янко Лозанов.
Презентация под надслов „От Банско през Света гора до бъднините български“ представи Хилендар и Зограф и тяхната връзка с Банско и Баановия род, от който се твърди, че е коренът на Паисий.
За родно място претендира и самоковското село Доспей.