Успоредно с това се работи по проект за консервация и реставрация на разкритите структури от някогашните терми
Автор: Диана Славчева
Археологическите разкопки на територията на късноантичния и средновековен град Акве калиде са в разгара си. Те са единадесетите по ред от началото на проучванията на този обект през годините.
В момента се работи в северна посока от ранновизантийската баня, като археолозите се канят да влязат това лято и на запад от източния й корпус. Засега обаче няма да имат възможност да стигнат до най-ранните структури на някогашните римски терми.
Нивото, на което в момента копаят те, е от ХI-XII в., като на места се разкриват и ранновизантийски останки.
Сред находките се открояват намерените средновековни печати от XI в. „До голяма степен в последните години именно печатите дават физиономията на движимите археологически ценности" - обобщава ръководителят на разкопките доц. д.и.н. Димчо Момчилов.
Печатите са особено ценни за специалистите, тъй като точно датират обекта, а и предоставят полезна информация за неговото значение и експлоатация.
Успоредно с проучванията, продължава и консервацията и реставрацията, започнати тук през миналата година. В момента се довършва покриването на пасарелката, по която посетителите ще могат да разгледат подробно обекта, така че да го възприемат в целия му обем.
В същото време се работи и по облицоването на фригидариума(т.е. басейна със студена вода, който е служил за охлаждане на къпещите се след дълъг престой в топлите помещения на термите, б.р.) с мрамор, както е било и в древността.
Проектът, който се реализира тук по програмата за трансгранично сътрудничество, предвижда и социализация на аподитериума - някогашната съблекалня в баните. Помещението е изградено някъде през втората половина на II - началото на III век и е функционирало до 1206 г.