Досега той бе под опеката на плевенския областен управител
Автор: Десант
Археологически резерват „Античен град Улпия – Ескус“ вече ще се управлява от министъра на културата на основание чл. 14, ал. 1, т. 14 от Закона за културното наследство.
Това реши днес Министерски съвет. Имотът – изключителна държавна собственост, досега бе под опеката на плевенския областен управител. Той е с площ 210 488 кв. м. и се намира в землището на с. Гиген, община Гулянци, област Плевен.
Римският град е възникнал през І в.н.е. като наследник на тракийско селище. Около него по-късно е изграден лагерът на Пети македонски легион.
Военният лагер получава статута на колония след славната победа на император Марк Улпий Траян (98 г. – 117 г.) над даките. По случай победата Улпия Ескус е обявен за град със собствено управление. Римският град се превръща във важен кръстопът, като силен разцвет преживява през ІІ – ІІІ в., когато е изградена централната градска част.
Градът е в разцвета си и през ІV в. – при управлението на император Константин Велики (307 г. – 337 г.). Тогава столица на римската империя става Константинопол, а на брега на река Дунав е изграден голям каменен мост, за откриването на който на 5 юли 328 г. идва лично императорът.
Улпия Ескус е разрушен от аварите в края на VІ в. От Х до ХІV в. върху останките от античния град е съществувало друго селище.
С брой 88 на Държавен вестник от 1965 г. римският град е обявен за архитектурно-строителен паметник на културата от Античността и Средновековието с категория национално значение. През 2011 г. в брой 104 на Държавен вестник Улпия Ескус получава статут на археологически резерват.