Това показва първата междинна обработка на резултатите от интернет платформата на БАРПТЛ
Автор: Янко Крумов
182 сигнала от цялата страна получи и обработи на интернет платформата си за 3 месеца Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), съобщават от организацията. В 53% от случаите решението се крие във вноса и бързите вътреобщностни доставки, тъй като сигналите касаят дерегистрирани лекарства, продукти с трайно или временно преустановен внос в България. Това показват междинните резултати от анализа на БАРПТЛ.
Друг основен извод е, че липсата на информация е причина за 65% от сигналите. 20% са приключените случаи с предоставена информация къде лекарството е налично, а в над 60% подателите са насочени към лекуващия ги специалист.
Сигналите се отнасят до общо 120 продукта, което показва, че 34% от тях засягат продукти с повече от 1 сигнал. Всеки автор е получил обратна връзка в рамките на 24 часа, а средното време за пълна обработка на казус е 32 часа.
Първата у нас интернет-платформа за сигнали за недостиг на лекарства бе демонстрирана на 9 юни 2018 на Конференция на Федерация Български пациентски форум.
„Горди сме, че повече от тримесечие работим в изпълнение на наскоро обявените от ЕМА двугодишни приоритети на работната група на ЕС „Към подобряване на наличностите на лекарства в ЕС“. Нашата работа е насочена именно към подобряване на двустраната комуникацията по проблемите на лекарствоснабдяването с гражданите, насърчаване на сътрудничеството със заинтересованите страни и достъп на обществеността до ясна и полезна информация относно проблемите с наличността на лекарства и прекъсванията на доставките в целия ЕС“, казва изпълнителният директор на БАРПТЛ Боряна Маринкова.
Подробно представяне на резултатите от работата на платформата, многофакторните причини за недостиг в световен план и възможностите на паралелния внос за достъп до липсващи и лекарства в недостиг в България и Европейския съюз ще бъде темата на предстоящата Кръгла маса, която БАРПТЛ организира под егидата на Европейската асоциация на Евро-фармацевтичните компании (ЕАЕРС) на 18 септември 2018 в София.
EAEPC обединява над 100 компании от 24 държави в Европа и e регламентираният партньор на Европейската комисия по отношение на паралелната дистрибуция на лекарства в ЕС. За да дискутират възможностите за облекчени условия за вътреобщностни доставки на лекарства в Кръглата маса на тема „Насърчаване на паралелния внос“ са поканени всички компетентните институции в България.
Ръководството на ЕАЕРС ще представи обзорен доклад на тема "Добри практики в ЕС и ползи за обществото от насърчаването на паралелния внос". Предвидена е и декларация, с която участниците да заявят своята готовност за търсене на ефективни пазарни решения за преодоляване на временни и трайни случаи на недостиг на лекарства в България.