Тя е с богата стенописна украса, изпълнени в стилистиката на Търновската живописна школа
Автор: Десант
Нова църква с богата стенописна украса разкриха археолози на хълма "Трапезица", съобщи ръководителят на екипа проф. Константин Тотев от великотърновския филиал на Националния археологически институт с музей при БАН.
Храмът получава номер 23 по приетата номерация на разкритите досега структури. Църквата е разположена непосредствено до Западната крепостна стена до останките на сграда, която археолозите определят като кула или бастион.
Църквата има уникални фрески, рисувани през XIII век, когато е бил построен и храмът. Изключително качествените стенописи са изпълнени в стилистиката на Търновската живописна школа. Специалистите вадят от пръстта красиви парчета от стенописната украса и признават, че такива рисунки, на които се виждат и човешки образи, няма в стенописите на нито един от храмовете на крепостта.
"Много красива живопис. По качество и художествена стойност фреските тук надминават тези в църкви 13 и 2, които са най-хубавите на Трапезица. Досега сме открили три човешки фигури, които са изпълнени монументално, и глава с нимб", обяснява проф. д.изк. Константин Тотев.
Това е петият новооткрит храм на Трапезица през последните 10 години.
През този археологически сезон на Трапезица работят два екипа - този на проф. Тотев, който работи заедно с директора на Историческия музей в Раднево Пламен Караилиев, Надежда Ботева, ръководител на разкопките на крепостта "Хоталич" край Севлиево и директора на музея в Ботевград Рени Петрова. По стенописите работи доц. д-р Диана Тотева от Регионалния исторически музей във Велико Търново. Вторият екип е на доц. д-р Деян Рабовянов, който проучва южния сектор.