Партньор на инициативата е „Асоциация за развитие на българския спорт“
Автор: Десант
В периода 24-27 септември 2018 в България се проведе мобилност за обмяна на опит между спортни администратори и специалисти по проект МОСТ, в който „Асоциация за развитие на българския спорт“ е партньор и заедно със сродни организации от Швеция и Хърватска реализират дейности от началото на годината.
В първия ден от международната среща участниците, сред които представители на Спортната организация на град Рийека, Шведската спортна конфедерация, спортни клубове по футбол, гребане, лека атлетика и хандбал и спортни университети, посетиха спортни съоръжения и административни спортни структури в град София.
Участниците посетиха Министерство на младежта и спорта, където се запознаха с политиката на България за развитие на спорта, инвестициите, които са направени в последните години, приоритетите на министерството и успехите, които се постигнаха в сектора по време на първото Българско Председателство на Съвета на ЕС в първата половина на 2018.
Международната делегация посети националния стадион „Васил Левски“ и се запозна със спортната слава на страната ни в Музея на спорта. В следобедните часове, спортните специалисти посетиха кампуса на Национална спортна академия „Васил Левски“, където се запознаха с практиките, които НСА прилага вече 75 години, постигнатите успехи и възможните допирни точни за бъдещи партньорства с академичната институция.
По проект МОСТ предстои мобилност на административен персонал в сферата на спорта и спортни специалисти в Рийека, Хърватска, който ще се проведе в края на месец ноември 2018 и в който ще вземат участие 7 представители от България.
Целта на проект МОСТ - Мобилност на персонал Mobility of staff MOST е да насърчи партньорството между административните спортни структури на национално и местно ниво. Този проект има за цел да насърчи административния персонал на спортните организации, които са не само „администратори“, но много повече с оглед на ежедневните им задачи.
Чрез проектните дейности и обмяната на опит, административният персонал ще бъде допълнително обучен за това как да свържат спорта с други видове индустрии (напр. туризъм, маркетинг), което може да донесе допълнителни възможности за спортния сектор - как да развият маркетингови дейности, какви възможности са осигурени от ЕС чрез финансиране на различни програми (по-специално свързани с програмата Еразъм + Спорт).
Специално внимание в проекта е отделено на обучението за това как да свърже административният персонал с учените, разрешаващи спортни проблеми. Типичен пример е големият набор от студенти, бакалавърски и докторски дисертации справящи се с различни въпроси в спорта, които остават неизползвани след като учените публикуват труда или дисертацията си.