Какво още бе открито там през четвъртия археологически сезон
С нови, интересни разкрития приключи четвъртият археологически сезон в с. Каменово. Ръководител на обекта бе доц.д-р Явор Бояджиев от НАИМ при БАН, Димитър Чернаков от РИМ - Русе и зам. ръководител Дилен Дилов от РИМ - Разград.
Благодарение на държавно финансиране от Министерство на културата, тази година са привлечени антрополог Виктория Русева и специалист, занимаващ се с кремъците - д-р Алета Гуадели, работници.
Тази есен археолозите проучваха отново работилницата за кремъчни сечива и праисторическия некропол, разкрит в двора на местното изоставено училище. Работата на археолозите бе насочена в два сектора - сподели Дилен Дилов. Голямата кремъчна работилница, дълга километри, от която да се съберат всички кремъци от сектор Х, сортират и да се преброи концентрацията им в дълбочина 15 см. Там са броени хиляди кремъчни отломъци. Намерени са 12 кремъчни тесли в различна фаза на разработка.
Най-интересната находка е медна брадва - четвърта или пета от Каменово. Вероятно цялото местно население е било заето с добив на суровината, намираща се на 2 км - в с. Равно, където има открити вертикални шахти за добив на кремъци. Сечивата са били предназначени за износ.
В края на периода селищата са били унищожени от войни, но племената, идващи от североизток не са се заселили на мястото и следват стотици години (хиатос), през които никой не е живял там.
В сектор ХIII и XIV е засечен некропол и са открити три гроба от халколитната епоха. Гробовете, образуващи редици, са в слой под работилницата за кремъци. 3 купи и 1 гърне, обърнати наобратно, са покривали скелетите, намиращи се на 20 см под тях. Двата гроба са на жени, а третият - на висок около 180 см воин, който освен каменна брадва в ръце е имал и каменна тесла.
В по-съвременния пласт е открита монета от 10 ст (черен гологан). Тя е от 1881 г., от когато датира първата къща в центъра на селото. Открита е и венецианска монета от ХVII век.
Скелетите и кремъчните изделия са взети за изследвания в София. Новите и много редки находки са от преди около 6500 години.