Пойнт Немо е по-близо до международната космическа станция, отколкото до брега на океана
Автор: Дина Харизанова
И нашата планета, също като хората, си има пъп. Не че там е била свързана с пъпна връв с вселената, от която се е родила. Просто учените са изчислили, че това е точката, отдалечена възможно максимално от всякаква суша. Тя се намира в южната част на Тихия океан – насред нищото.
Това е една от най-труднодостъпните за човека локации, затова е известна е и като океанския полюс на недостъпност. Не само хора, но и други форми на живот тук се срещат рядко...
Тя е открита през 1992 г., след като хърватско-канадският инженер Хрвохе Лукатела създава компютърна програма, за да изчисли местонахождението й. Тъй като Земята е триизмерна, той решава, че тази точка трябва да е равноотдалечена от три близки брегови ивици.
Пойнт Немо. Най-близкият бряг от него се намира на цели 2688 километра. По море до това мъртво място (с координати 123°23′ западна дължина и 48°52′ южна ширина) се стига след двуседмичен воаяж. Над него дори не минава въздушно трасе, така че то е недостъпно със самолет.
Но пък в определено време в небесните простори над морската шир може да се види прелитащата над този район... международна космическа станция. Не случайно зевзеците се майтапят, че тя е най-близкото човешко присъствие до Пойнт Немо – разстоянието до нея е само 416 км.
Именно поради отдалечеността си от цивилацията и обграждащата го безбрежната океанска пустош това място е избрано за гробище на излезлите от експлоатация космически апарати. Предполага се, че дъното на океана са намерили вечен покой останките на около 100 такива съоръжения.
Както може да с предположи, тази своеобразна географска забележителност е кръстена на един от най-известните морски герои от световната литература, роден изпод перото на знаменития Жул Верн – капитанът на подводницата „Наутилиус“ Немо (а не на популярната любопитна рибка от холивудската анимационна сага, както някой може да си помисли).
Макар че по-логично е да се предположи, че „кръстниците“ му са имали предвид по-скоро значението на латинската дума „nemo“, която означава в превод „няма човек“ – т.е. няма никой, иначе казано, пустош...
Може и никога да нямаме шанса да се разходим до пъпа на майката Земя, но поне е хубаво да знаем къде се намира той.