Това най-вероятно са най-старите и добре запазени останки от корабокруширал плавателен съд в света
Автор: Десант
На по-малко от 100 км от българския бряг в Черно море археолози откриха вероятно най-старите и добре запазени останки от корабокруширал кораб в света. Невероятното откритие датира на повече от 2400 години, съобщиха българските и световните медии.
"Това е невероятна находка. Първа по рода си ", коментира Крум Бъчваров, който работи по „Морски археологически проект Черно море“ (Black Sea MAP )."
По думите на археолозите, дълбочината, на която е намерен, е благоприятствала доброто запазване на 32-метровия древногръцки кораб. Липсата на кислород е "консервирала" добре мачтата, руля, гребните пейки и други детайли. Причината е, че под 150 метра водата в Черно море е аноксична, което означава, че околната среда не може да поддържа живи организми, част от които се хранят с органични материали, от каквито са направени и плавателните съдове.
"Кораб, оцелял в днешни времена, разположен на 2 километра под морската повърхност е нещо, което никога не бих повярвал, че е възможно. Това ще промени разбирането ни за корабостроенето и мореплаването на древния свят" - коментира професор Джон Адамс, главен изследовател на Black Sea MAP.
Изследователите смятат, че корабът е от "търговски тип", който е бил виждан досега и в изображението на известната древногръцка керамична ваза "Вазата на сирените", намираща се в Британския музей.
Университетът в Саутхемптън вече е датирал малко парче с въглероден метод, а резултатите са потвърдили, че това е най-старият и непокътнат корабокруширал кораб, познат на човечеството.
Вероятно античното плавателно средство ще остане на мястото, където е открито, а повече информация се очаква да бъде изнесена тази седмица.
MAP Black Sea е най-мащабният подобен проект в света, изследващ начина по който Черно море се е променило и как това е засегнало човешката цивилизация. Теренната работа се провежда изцяло в българската акватория на Черно море и се финансира от „Фондация за експедиции и образование“, Великобритания (Expedition and Education Foundation).