Вижте защо той е по-добър от добруджанския и радомирския
Автор: Десант
В последната събота на октомври в с родопското село Смилян традиционно се провежда Празник на смилянския фасул. Началото на събитието тази година ще е на 27 октомври 2018 г. и ще бъде отбелязано с топовно гръмване на фасулено топче от автентично смилянско оръдие.
Една от най-големите атракции по време на феста е кулинарният конкурс за най-оригинално ястие от смилянски фасул. През миналогодишното издание на празника едно от хитовите неща в кулинарната надпривара станаха изготвените от него... бонбони.
Не по-малко забавни са и творческите надпревари като тази за най-оригинално пано, направено от бобени зърна. Ще има и конкурс за най-добър производител на фасул.
През 2017 г. за празника в смолянското село се събират около 4000 чоека. Организаторите очакват тази година посетителите да са поне 7000.
Смилянци отглеждат фасул по две направления - като средство за допълнителни доходи и за собствена консумация. Това е техен традиционен поминък. Обработването на едрия салатен фасул става ръчно, а наторяването при отглеждането му става само с естесвен оборски тор.
Местните наричат смилянския фасул – „фасульовица“, а данни за отглеждането му в района има от 250 години.
По думите на Илия Годев - един от съорганизаторите от НЧ "Проф. д-р Ас. Златаров 1927" , правейки аналог с добруджанския и радомирския боб, люспата на смилянския им събрат е много по-тънка и не предизвиква стомашни раздразнения. Като вкус, при варене той има по-плътна и кремообразна структура. Именно тя позволява предлагането му под форма на салата и преработката в мус, пюре и други кулинарни изкушения.