В най-митичната българска планина хората наричат празника на 6 януари още Водици, Удици или Влечуги
Автор: Светлана Николова
Странджанци вярват, че в нощта преди Йордановден небето се отваря и всеки може да си пожелае нещо. В най-митичната българска планина хората наричат Йордановден още Водици, Удици или Влечуги (сред част от рупското население в селата Българи, Кондолово, Резово и Сливарово).
Йордановден или Кръщение Господне е денят, в който се освещава (кръщава) водата от свещеник. Освещаването става край река, чешма или море.
Тържествено шествие от икони носени от иконосци, хоругви, миряни и свещеникотиват до водоизточника. След молитва свещеникът хвърля кръста във водата и момците скачат да го вземат.
Вярва се, че ако кръстът замръзне годината ще бъде здрава и плодовита. Момъкът, който е извадил кръста, обикаля с него из селището и получава подаръци.
По традиция и тази година Светият кръст ще бъде хвърлен във водите на водопад Докузак в близост до село Стоилово, съобщава кметът на Малко Търново Илиян Янчев.
Под звуците на гайда и тъпан за първи път ще бъде направено и така нареченото "Мъжко хоро", което на този ден е традиционно за няколко места в страната. Всеки, който е облечен с носия, ще може да се включи в хорото за здраве и берекет.
Ритуалът е с начален час 12,00. От община Малко Търново са осигурили автобуси за желаещите да се включат в него. Тръгването е в 11,30 ч. от Общински пазар – Малко Търново.