Всеки посетител ще може да извае на виртуално грънчарско колело какъвто си поиска съд или да изтъче шарена черга на виртуален стан
Автор: Диана Славчева
Три виртуални стаи към момента вече са готови да посрещат посетители в "Етъра"-а, съобщават от етнографския музей на открито край Габрово. Идеята е хората да свикнат с виртуалната реалност, да се огледат и да усетят тази среда.
Помещението със занаята тъкачество е въвеждащо и в него има най-малко интерактивност. Във виртуалната стая за бакърджийство и грънчарство интерактивността нараства.
Тук може да се вземе бардуче, да се надуе и да се чуе звук. На третото ниво е разположен струг с въртяща се заготовка, където човек да изработи избран предмет, виртуално разбира се. Допълнително разположен лост, който може да се задвижи с ръка, симулира увеличение на скоростта, чрез пускане на повече вода.
По принцип посетителите нямат специална предварителна подготовка, така че да бъдат допуснати до работа с определени инструменти или със стари съоръжения. А приложенията с виртуална и разширена реалност позволяват не само това да се случи, но и да бъде безопасно – както за хората, така и за механизмите, да забавлява и да служи за обучение.
Нови две разработки на „Виртуална и разширена реалност” – лабораторен комплекс на София тех парк, бяха представени тези дни пред екип на „Етър”-а. Основната им идея е публиката да види тази страна от музея, която е трудно да бъде представена в реалността.
Първото приложение е за Шарландийската работилница в музей „Етър”, а второто – създадено специално за изложението в Париж, показва как се работи със струг, задвижван от вода.