300 от мартениците във фонда на русенския музей са дарени от българка, живееща във Франция
Автор: Десант
Във фоайето на Историческия музей днес бе открита обновената витрина с мартеници, които тази година са от времето на социализма.
Във витрината са изложени честитки. Те се изпращат активно в периода между двете войни.
Картичките обикновено изобразяват пролетен или романтичен сюжет, някои са ръчно рисувани или принтирани. Към тях има мартеници от усукани бяла и червена нишка с пискюли, които в едни случаи са прикрепени към лицевата страна, а в други са нарисувани или са част от фотографска композиция. В края на 50-те години на ХХ век се добавят малки метални фигурки.
Изпращането на картички за Баба Марта продължава и днес, но вече предимно по интернет.
С времето се променя видът и материалите на мартениците. През 60-те години започват да се произвеждат пластмасови, с игла за закачане на дреха. Те стават изключително популярни и особено обичани от децата, които дори се състезават кой ще има най-много и най-интересни мартеници.
Във витрината могат да бъдат видени мартеници, направени от различни материали – прежда, филц, пластмаса, дърво.
Русенският музей разполага с колекция от около 450 мартеници. Триста от тях са дарени от Марианка де Монтис - българка, живееща във Франция. Тя предоставя събраните от нея мартеници на музея преди повече от 15 години и всяка година изпраща нови.
Друга част от колекцията с мартениците се попълва от уредниците от Отдел „Етнография“.