Освен за здраве, мартеницата има и предпазващо действие. Вижте защо
Автор: Десант
Дойде ли Баба Марта, се окичваме с мартеници - за здраве, късмет и благополучие. Но едва ли се замисляме по-задълбочено какво всъщност е значението на този своеобразен древен амулет, оставен ни в непреходно наследство от нашите още езически деди.
Някои неизвестни неща за мартеницата разкрива доц. д-р Веселка Тончева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей – БАН прз сайта binar.bg.
„Значението на мартеницата, освен за здраве, е и предпазващо, затова с нея са се кичели всички в семейството, къщата, дори домашните животни.
Защо и от какво се предпазваме?
Месец март маркира прехода между зимата и пролетта, а във всяко преходно време трябва да сме защитени от лоши сили и помисли. Това е време на съживяване на природата, когато с всичко, което расте и цъфти, се активизират и вредоносните сили.
Най-старите описани и документирани от етнографите мартеници са съвсем прости и представляват усукана червено-бяла нишка. Всъщност и в това има символика, както отбелязва в книгата си доц. Вихра Баева – нишката е универсален символ на съдбата, завъртането й е символично представяне на раждането и живота.
Основните цветове на мартеницата са червеният и белият – червеното има защитна и прогонваща сила, но то се свързва и с живота, кръвта и енергията. Затова и на самия 1 март преди изгрев слънце всяка жена трябва да изнесе и да намята на вратата, на оградата или на плодно дръвче червени тъкани – кърпа, дреха, особено престилка или пояс, за да се усмихне Баба Марта. Белите тъкани са забранени, защото се вярва, че те ще удължат зимата и ще донесат още сняг и студ.
Защитната е само една от функциите на мартеницата. Също толкова важно е значението й на
магическа подкрепа за жизнените сили,
растежа и възпроизводството. Тази нейна функция намира израз в съчетанието на бяло и червено, на женското и мъжкото, защото носенето на мартеници стимулира и репродуктивната енергия.
В Западна България са познати фигурите на Пижо и Пенда, които символизират очакваното съединение на мъжките и женските сили, което се свързва както с възраждането на природата в пролетния сезон, така и с плодовитостта на хората".