В Етнографския музей на открито край Габрово организират ателиета за изработването на чучелата
Автор: Десант
От 15 март до 5 май в Етнографския музей на открито „Етър" край Габрово ще се организират ателиета „Майсторете, ръчички!” за изработване на плашила за Втория национален детски конкурс за плашила.
Не е задължително бостанските страховити символи за конкурса да бъдат изработени точно в тези ателиета, уточняват организаторите.
Ателиетата се реализират по предварителна заявка на телефон: 0884 772415.
Стартът на надпреварата бе даден в началото на март.
От Етъра припомнят, че в миналото предците ни са използвали плашилата, за да прогонват птиците от своите ниви и градините си. Някога плашилото будело страх, а днес образът му провокира смях и веселие у габровци, прочути с чувството си за хумор, със своето остроумие и способността си да се самоиронизират.
Според условията за участие в надпреварата, чучелата трябва да са направени от естествени материали – дърво, хартия, глина, слама, текстил и др.
Всеки, който иска да се включи, трябва максимално да се придържат към представата за традиционните плашила, които са използвани до 80-те години на XX век. Експонирането им на територията на Етнографски музей на открито „Етър” налага те да бъдат направени от устойчиви материали и да бъдат с човешки ръст.
В конкурса могат да се включат както индивидуални, така и групови участници.
Обявените категории са пет – най-традиционно плашило; най-смешно плашило; най-артистично плашило; най-страшно плашило и цялостна композиция.