Идеята е да се възроди традицията за размяна, която нашите баби и дядовци са практикували векове наред
Автор: Десант
През последните години светът се фокусира върху здравословната консумация на плодове и зеленчуци от съответната географска ширина. Човешкото ДНК, чиято памет е събрала информацията за всичко, свързано с поколенията преди нас, е причината тази научна теория да събира все повече привърженици.
Едва ли някой може да обори факта, че няма по-вкусни от българските сортове плодове и зеленчуци, които помним от детството си, търсим при избора си на стоки и за жалост – все по-рядко намираме.
И ако глобалният пазар в света без граници ни налага вкусове и храни, които ние не припознаваме като свои, то Община Севлиево и организаторите на фестивала „Семе българско“ отправят следното предизвикателство – донесете, споделете и вземете! Да предадем щафетата, споделяйки своето имане от семена, за да не изчезнат. Да възродим, чрез личен пример, традицията за размяна, която нашите баби и дядовци са практикували векове наред, за да ги има семената и българските вкусове за поколенията след нас.
„Дом за семена“ е новата инициатива на организаторите на фестивал „Семе българско“, подкрепена за поредна година от Община Севлиево. Кампанията отправя предизвикателство към всички, които могат и искат, да донесат, оставят и вземат за своите градини или балкони, семена от български сортове в специално монтираната инсталация под формата на кошер в парк „Казармите“ в Севлиево.
На 20 и 21 април на това място Домът на семената ще отвори врати. Организаторите приканват всеки, който е събрал семена, да ги сподели с останалите желаещи да запазят традиционните български сортове плодове и зеленчуци.
Припомняме, че подобна „борса за семена" от години се прави край Елин Пелин, където инициативата се радва на много привърженици.