Интерактивна карта предоставя информация за местните забележителности и характерни храни и напитки
Автор: Десант
Министерството на туризма обяви, че ще привлича туристи и с 12 винено-кулинарни дестинации. Маршрутите са дигитализирани и достъпни на сайта на Министерството на туризма. Те са разработени по проект „Сподели България“, който се реализира съвместно от Министерството на туризма и Министерството на земеделието, храните и горите.
Върху интерактивна карта са означени дестинации и при кликване върху тях се вижда информация за местните забележителности - с информация за тях и карта, и характерните за региона храни и напитки.
Включено е и описание на туристическите забележителности в дестинацията, всяка е отбелязана с точното си географско местоположение. Това може да помогне на туристите по-лесно да намерят тези обекти, които искат да посетят.
Освен в интерактивна карта проектът е включен и в платформата iLoveBurgaria. През нея може информацията да се споделя от всички потребители на Вайбър, чрез Chat Extension, благодарение на услугата, която беше създадена по съвместния проект на iLoveBulgaria и Министерството на туризма, през миналата година.
Винено-кулинарните дестинации не случайно са 12-те отговарят на броя на месеците в годината. В тях са включени 55 общини,близо 120 туристически забележителности и характерните за всеки регион вино и кулинария, над 80 характерни храни и 12 традиционни вина.
Така например Дестинация „Стари столици“ включва Велико Търново, Горна Оряховица, Шумен, Търговище, Плиска, Велики Преслав, Габрово
От министерството на туризма съветват да опитаме в района Еленски бут, Горнооряховски суджук, пестил от сини сливи - известен като „габровски шоколад”; пълнени рати с булгур - червени чушки, които се пълнят с булгур, сирене и орехи; Оризато - постен ориз на фурна; Болярски сарми, които се правят на бавен огън; Мешаница - гювеч с месо, което е традиционно ястие в Арбанаси.
В Дестинация „Стари столици" покрай автентичните кулинарни блюда туристите ше могат да дегустират и прочутия Осмарски пелин. Той се прави в шуменското село Осмар и има характерен горчив вкус, който се дължи на едноименната подправка. В региона се произвеждат също висококачествени вина Шардоне, Мерло, Пино ноар и др. Предлагат се също дегустационни турове и опознавателни беседи с участието на енолог.
Друга дестинация е „Розова долина", която включва Панагюрище, Копривщица, Старосел, Хисаря, Казанлък. В нея може да се опита сирене, кашкавал и мляко - от местни ферми под Балкана, приготвен от прясно козе, овче или краве мляко катък (ишмер); вкусен сурбан, прясно приготвена балканска пастърва, яйца по панагюрски, сладко от рози, джуркан боб, полети с традиционния за региона Карловски мискет.
Останалите дестинации са „Южно Черноморие“; „Добруджа и Северно Черноморие“; „Родопи"; „Сакар", „Долината на Места“, „Източна Тракия“; „Западна Тракия“; „Златия“; „Долината на Струма“ и „Мизия".