Експозицията ще е посветена на градския живот в държавите, разположени по поречието на река Дунав през XIX в.
Автор: Десант
Австрийски куратор пристигна в Русе, за да търси експонати за изложба, посветена на градския живот в държавите, разположени по поречието на река Дунав през XIX в. Доктор Доминик Хихер се срещна днес с екипа на Регионален исторически музей – Русе. Двете страни обсъдиха възможността артефакти от фонда на русенския музей да бъдат показани в замъка Schallaburg, Австрия, в рамките на подготвяна международна изложба през 2020 г.
На д-р Хихер е предложен списък от 60 експоната, визуализиращи духа на Русе през XIX в. – време на кардинални промени и нововъведения, както в материалния живот, така и в порядките и начина на мислене и светоусещане на градските хора.
Модерността навлиза в България през Русе с откриването на първата железопътна линия до Варна, първата пивоварна през 1868 г. „Света Петка“, с наименоването на улиците и номерирането на къщите, поставянето на улични фенери. Появяват се банки и застрахователни компании, а през 1897 г. се осъществява и първата в България кинопрожекция.
Хората пътуват активно – посещават различни държави в Европа, от които носят не само сувенири, но и вещи, необходими за всекидневието, в следствие на което започва и промяна в облика на градските домове. Различна е вече и модата, по която се обличат мъжете и жените от града през периода на Модерността.
Всички тези влияния, разбира се, стават възможни благодарение на река Дунав и връзката, която тя осъществява с останалите европейски страни.
Експонатите от списъка, предоставен на д-р Хихер, са част от съвместната изложба „От Виена и Константинопол. Етнография на града“ на Регионален етнографски музей – Пловдив и Регионален исторически музей – Русе. Сред артефактите има луксозни бонбониери, сребърни подноси и прибори, сервизи от изрисувано стъкло и порцелан, сребърни огледала, сувенири, стенни часовници, кутийки за бижута, украсени с красиви елементи от метал, изискани табакери, изписани вази от стъкло и порцелан, аксесоари за облеклото.
На австрийския куратор са предложени също колекции от снимки, свързани с архитектурата и градоустройството в Русе през разглеждания период, фотоси, разгръщащи теми като Пътуване, Свободно време, Градска мода и интериор.
По думите на д-р Хихер показаните вещи се вписват идеално в концепцията на подготвяната от него изложба и онагледяват духа на русенци от края на XIX век. Сътрудничеството с русенския музей пък е от съществено значение за пълноценното развитие на заложената тема.
Изложбата в замъка Schallaburg се очаква да бъде открита през март 2020 г. и да остане отворена за посещение поне до ноември. Освен експонати от Русе, в нея ще бъдат включени и материали от други държави, разположени по поречието на река Дунав. Тепърва д-р Хихер ще определи вещите, които ще станат част от проекта.