Тяхната самобитност се предава и до днес чрез разказите, песните, спомените, материалната и нематериалната култура
Автор: Десант
Изложбата „По пътя", дело на екип от катедра „Етнология“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, представя наследството на каракачаните, което реално и метафорично е вплетено в идеята за пътя и пътуването.
Елементи от сезонната подвижност на тази общност в миналото се запазват и предават до днес чрез разказите, песните, спомените, материалната и нематериалната култура. Експозицията е съставена в рамките на проект CU TENDA – истории, образи и звуци в движение (Живата памет на Югоизточна Европа).
Пътят препраща към реалното движение в пространството и паметта за културни знания и умения за обитаване на планината, за изграждане на жилища и отглеждане на животни, за приготвянето на храна и изработването на дрехи и тъкани.
От друга страна, пътят е метафора и на годишния, и на жизнения цикъл на хората и животните. Той структурира човешкия живот – раждане, кръщене, сватба, смърт, празничност и всекидневие.
Посетителите на изложбата ще бъдат провокирани да се потопят в света на каракачаните и да съпреживеят пътуването във времето и пространството.
Изложбата гостува в Музея на розата в Казанлък, като откриването й на 28 март от 17,30 ч. ще бъде съпътствано от представяне на филма "CU TENDA – пътуване с каракачаните" и творческа работилница за малки и големи.
Каракачаните са етническа общност, живееща основно в планините Пинд в Гърция и Източна Стара планина в България. Говорят каракачанския диалект и са източноправославни християни.