За първи път в една експозиция са събрани автентични традиционни облекла, тъкани и накити от фондовете на музеите в Брезник, Перник, Кюстендил, Банско и Гоце Делчев
Автор: Десант
В зала „Стримон" на Регионалния исторически музей в Кюстендил е подредена уникална етноизложба. Тя е под надслов „Багри от долините на Струма и Места" и събира облекла, тъкани и накити от музеите на няколко града.
За първи път в една експозиция са събрани автентични традиционни облекла, тъкани и накити от фондовете на музеите в Брезник, Перник, Кюстендил, Банско и Гоце Делчев.
Всеки регион има своята специфична народна носия, която е изпълнена със символиката на старите вярвания, със сакралните знаци, които идват от хилядолетия назад.
„Общото, което ги обединява, това е общобългарският етнически стил, който се свързва с формата, с украсата, с начина на изработката. Те са домашно тъкани. Формата при женския костюм са четирите основни типа - еднопрестилчена, двупрестилчена, сукманът, саята. Украсата е с гайтани, с шевици, със сърмени ширити. При женското облекло украсата е предимно при пазвената извивка, при полите и при ръкавите" - уточнява уредничката Веска Спасова.
Тя изтъква още, че облеклото може да бъде знак за пол, за възраст, за семейно положение, за религия. Женското облекло дава информация - например жената дали е сгодена или е свободна, дали е жена или е девойка.
Самата изложба започва с Граово - историко-географската и етнографска област, която обхваща Пернишката и Брезнишката котловина.
В експозицията са показани също така булчинска носия, беневреци, ментета, кърпи, накити с непреходна стойност.
Може да се види и сукман, по който има орнаменти със сърмен ширит и мъниста.
Интерес представлява и малка везана шапчица, която е елемент от женското забраждане от средна Западна България. По думите на Веска Спасова, тя се изработва от малка ивица конопено платно, което е полусферично, с геометрична орнаментика и с везба, която е предимно в червен цвят.