Водопадите „Повясмото“ и „Езико“ на река Сачкар досега не са били изследвани никога
Автор: Димитър Тренчев
Възпятата от дядо Вазов „Беласица стара“, разкъсана от разделилите брат от брата телени мрежи, чиито зловещи скелети стърчат тук и там, все още е непозната за подвластните на магията на планината. Нещо повече, в Беласица планина все още има природни бижута, които са не просто непознати, а напълно неизвестни, неизследвани, некартирани и непубликувани.
Две такива беласишки бижута са водопадите „Повясмото“ и „Езико“ на река Сачкар.
Името на реката означава река, чието пълноводие зависи от топенето на снежните преспи. Сачкар е една от трите беласишки реки, които препускат стремглаво по склона на планината, преминават през петричкото село Коларово и се вливат в Струмешница – реката, която вече 11 века оплаква цар Самуил и ослепените му войни!
Водопадът „Повясмото“ се намира на номинална надморска височина 543 метра, а реалната надморска височина на прилежащата местност Леврен, в която е разположен, е 821 м. Разликата в номиналната и реалната надморска височина се дължи на това, че водопадът се намира в непристъпен каньон с почти отвесни скатове. Те именно правят „Повясмото“ достъпен, ако не само за алпинисти, то най-малкото за хора с физическа издръжливост и катерачески умения с ниво много над средното и оборудвани със специализирана планинарска екипировка.
Водопад „Повясмото"
Името „Повясмо“ идва от приликата с изпрани и проснати да съхнат ленени или конопени нишки, наричани някога „повясмо“.
Водопадът досега не е публикуван. Нещо повече, не е изследван и не е картиран. А недостъпният терен, е опазил „Повясмото“ във вида, в който е възникнал – непокорен, но покоряващ с красотата на своята песен.
На 49 метра под водопада „Повясмото“ по течението на река Сачкар се намира водопадът „Езико“. Той е с денивелация от 2 метра, в същия каньон в местността Леврен. Затова и има същите недостъпни характеристики.
Водопадът „Езико“ досега също не е публикуван, нито изследван. Формата на падащата вода наподобява огромен изплезен език, откъдето идва и името на това водно бижу на Беласица планина.