Заради чумата по дребните преживни животни, българското агнешко месо няма да е достатъчно, за да задоволи нуждите на пазара
Автор: Десант
Не е тайна, че българското овцевъдство в последно време изпитва редица трудности и няма да може да задоволи нуждите на българския пазар от месо за Великден и Гергьовден. Това в голяма степен се отнася за районите покрай българо-турската граница, където заради зараза от чума, бяха избити поголовно цели стада от дребни преживни животни. Затова и за предстоящите празници много от търговците ще разчитат на внос.
Вече писахме, че с цел по-добра информираност на потребителите за това къде е отгледано агнето, чието месо се продава в магазина, върху разфасовките вече ще се поставя здравна маркировка в различни цветове – син, когато страната на произход е България, и червен, когато животните идват от друга държава.
Специално в Бургас българското агнешко месо на кооперативния пазар в морския град се продава по 12 лева за килограм. Търговците са категорични, че това ще е и цената по празниците и тя няма да падне нито за Великден, нито за Гергьовден.
Цените на вносните разфасовки, които най-често се продават дълбоко замразени в големите хипермаркети, започват от 10,99 лв. и достигат до 16,99 лв. за килограм.
Освен на обръщат внимание на печата върху мръвката, потребителите лесно могат да разпознаят прясното агнешко месо.
„Когато е свежо, то е с розов цвят, не трябва да е лепкаво и да има неспецифична миризма“, предупреждава д-р Денка Нгуен, главен инспектор в ОАБХ-Бургас.
Що се отнася до козунаците, тя съветва да обръщаме най-вече внимание на етикетите дали срокът на годност не е изтекъл. Освен това, производителите са длъжни да изписват всички компоненти, които са вложили при производството му, така че ако някой от потребителите има проблем и е алергичен към някоя съставка от съдържанието на продукта, той не бива да го купува.
Д-р Нгуен обръща внимание, че срокът на годност на едно яйце е 28 дена от датата на снасянето му и не бива да боядисваме по-стари яйца за празника. Черупките на яйцата, които се продават, следва да бъдат маркирани с БГ номера на животновъдния обект, откъдето произлизат.
Когато едно яйце е прясно, въздушният мехур, който се образува неизменно в него, трябва да е много малък. Колкото по-голяма е въпросната въздушна камера, толкова по-дълго е престояло яйцето. За съжаление, това може да се установи едва, след като го сварим и обелим.
По отношение на боите, които купуваме за багренето на яйцата, от бургаския клон на Българската агенция по безопасност на храните подчертават, че те трябва да са със сертификат за произход и да са предназначени за хранително-вкусови цели.