На 25 май се навършват 85 години от кончината на този виден български просветен деец от 80-те години на XIX век до 30-те години на ХХ век
Автор: Атанас Коев
На 25 май се навършват 85 години от смъртта на Анани Явашов – български просветен деец от 80-те години на XIX век до 30-те години на ХХ век; ботаник и археолог, член на Българското книжовно дружество (днес БАН). Негови внуци са актьорът Анани Явашев и светноизвестният художник Кристо (Христо Явашев).
Бъдещият учен е роден на 1 октомври 1855 г. в Разград, където първоначално учи в местното класно училище. Още от малък той проявава интерeси към ботаниката, химията и нашата история, което по-нататък определя насоките в неговото научно развитие.
След като завършва гимназия, Анани Явашов заминава за Прага, където се записва да следва химия в Пражкия университет. Когато се дипломира, се завръща в България и се отдава на учителската професия. В продължение на дълги години работи като учител и като училищен инспектор в различни градове на страната.
Покрай това, се занимава с ботаника и с археологически проучвания, най-вече в родния си край.
През 1887 г. Явашов полага основите на музейното дело в Разград, като основава местен музей. Впоследствие през годините той активно подпомага неговата дейност и съдейства за развитието му. През 1922 г. създава Археологическо дружество в родния си град.
Заради широката си научна и изследователска дейност през 1898 г. разградският учен е избран за дописен член на Българското книжовно дружество, днес БАН, като от 1900 г. е негов действителен.
Анани Явашов умира на 25 май 1934 г., на 79-годишна възраст. Той оставя богато научно наследство, като по-важни негови трудове са: „Принос към народната ботаническа медицина“ (1905 г.), „Разград. Неговото историческо и археологическо минало.“, Част I. (1930 г.), „Текето Демир баба“ (1934 г.) и др.
Със своята научна дейност видният разградски учен оставя трайна диря в развитието на българската ботаническа наука, а също в областта на археологическите проучвания, историята и краезнанието.