За първи път в България се прави експозиция, която се разглежда със специална дипляна-водач
Автор: Десант
На 4 юни от 14.00 ч. в Историческия музей в Русе ще бъде открита изложбата „Спасено наследство“. Тя представя 189 находки, предадени в Регионален исторически музей – Русе със съдействието на Областна дирекция на МВР – Русе.
Нейна основна цел е да покаже едни от най-представителните културни ценности, съхранени при борбата с иманярството и нелегалния трафик, благодарение на дейността на полицията. Въз основа на високата им художествена стойност, те успешно са вписани в постоянните експозиции на музея.
Предметите са изработени от злато, сребро, бронз, месинг, мед, олово, желязо, стъкло и глина. Повечето от тях са с неизвестен произход и се отнасят към късната бронзова епоха (1400-1300 г. пр. Хр.), къснокласическия и елинистическия период (V–I в. пр. Хр.), римската и късноантичната епоха (I–VI в.), ранното и късното средновековие (IX–XIV в.).
Широкият хронологичен период от около 2800 години показва ясно, че в резултат на иманярската дейност се унищожава културно наследство от почти всички епохи.
Изложбата не е отделена в специална зала, а е вписана в постоянната експозиция. Всеки артефакт е положен в своя контекст, създаден от останалите оригинали в експозицията. По този начин предмети, откъснати от средата си, придобиват ново значение и смисъл. Всеки от тях е означен с цветна маркировка и последователен номер.
Експозицията се разглежда със специална дипляна-водач, в която има подробности за артефактите. Подобен тип експозиционно решение е световна практика, но у нас се представя за първи път.