Създаден като бутиков фестивал, през годините артфорумът се утвърждава като едно от водещите български етно/уърлдмюзик събития
Автор: Десант
В деня, в който България чества 111 години от своята независимост, в Двореца в Балчик ще е кулминацията на десетото юбилейно издание на Арт форума „БезГраници“.
Създаден като бутиков фестивал, поддържащ високо професионално и художествено ниво, едно от водещите български етно/уърлдмюзик събития е носител на европейската ценностна система и насърчава взаимното опознаване на различните култури, мирното и приятелско съвместно съществуване и обмен.
Форумът се стреми освен към реализация на културно събитие от световен мащаб (като изпълнява роля на катализатор за културни сътрудничества), да бъде и инкубатор за развитието на арт индустрията и културния туризъм в България.
От създаването му в него са участвали над 700 участника от четири континента.
„БезГраници“ е продукция на Стопанска Камара-Варна с партньорството на Двореца – Балчик и арт мрежа Скендерман. Провежда се от 2003 г. в перлата на българското северно черноморие – „Двореца“ - Балчик.
В тазгодишното издание на „БезГраници X¨ се очакват да се включат 70 участника от Канада, Германия, Румъния, Латвия, Нидерландия, Финландия, САЩ, Швеция, Индия, Русия, Белгия, Франция, Унгария, Полша, Испания, Дания, Норвегия, Белгия, Великобритания, Северна Македония, Украйна, Австрия и България.
Музикалният етно/уърлд мюзик фестивал в рамките на форума ще се проведе на 21 и 22 септември с вход свободен на откритата сцена на плажа пред дворцовия комплекс в Балчик. При лошо време, сцените на концертите ще се преместват в „Каменна зала“ в дворцовия комплекс.
В рамките на „БезГраници“, на 19 септември ще се състои изложба на фотографи, художници, скулптори, в която се очаква да се включат творци от България, Испания, Русия, Украйна и Еквадор.
2019 г. е международна година на коренните езици на ООН. X-тото издание на ¨БезГраници¨ е със специален фокус към тази тема. В музикалната програма ще бъдат представени изпълнения на: езика на народа на Саами (коренното население на Северна Европа), Идиш (езика на евреите ашкенази), Сибирски шамански наречия от Русия, Бенгалски език от Индия и Унгарски.
От самото му създаване, най-важното събитие в рамките на форума е конференцията за културна политика и арт мениджмънт. Тя ще се проведе от 19 до 22 септември. В нея участие ще вземат директори на престижни фестивали, експерти по културна политика, арт менажери и журналисти от цял свят, включително шефовете на Национална Фолк Асоциация - Канада, Фестивал Уркулт – Швеция, Копенхаген Уърлд Мюзик Фестивал – Дания, Уърлд Мюзик награди – Русия, Локумфест – Северна Македония, Джаз а Виен – Австрия, Фолк асоциация – Германия, Етно Фест Солнок – Унгария, Фестивал саянски пръстен – Русия, Трансформ фестивал – Норвегия, Фолк Асоциация – Великобритания и много други.
Традиционно темите на конференцията се предлагат и избират от участниците чрез електронен вот. Демократичния избор гарантира максимален общ интерес на всички участници. Между темите са „Сътрудничество между музикални агенти и фестивали“, „Източна и Западна Европа – защо е трудно сътрудничеството?“, „Гастроли извън страната – как да организираме турне в Балканския регион“, „Как да организираме турне в Източна Европа“ и др.
Мястото на провеждане на форума не е случайно. В „Двореца“ - Балчик в архитектурен план се преплитат български, румънски, британски, готически и ориенталски елементи. В автентичните градини също се усеща влиянието на различни култури, стилове и вярвания. Този еклектичен стил се дължи на създателката на този земен рай: румънската кралица, която е вярвала в равенството между религиите и вярата, на единство на Бога и на човечеството.
Мария Единбургска е внучка на Британската кралица Виктория, както и на руския Цар Освободител – Александър II. За нея се говори, че е последната романтична жена от викторианската епоха и първата от модерното време.