„Хем строим, хем разкриваме красотите“ - заяви премиерът по време на инспекция в участъка между пътните възли „Буховци“ и „Белокопитово“
Автор: Десант
В изходната част на изграждащия се в момента участък между пътните възли „Буховци“ и „Белокопитово“ на автомагистрала „Хемус“ има два обекта с археологически разкопки, по които работят специалистите от Националния археологически институт с музей при БАН. Те проучват фрагменти от 5000 години преди новата ера (ранния халколит и ранножелязната епоха).
Според анализа на експертите единият обект се нуждае от по-подробно изследване. За целта археолозите са поискали удължаване на срока за проучването му с още два месеца. Тяхното искане ще бъде уважено, обеща премиерът Бойко Борисов, който инспектира строителните дейности по изграждането на аутобана във въпросния участък.
„Благодаря на археолозите. Имаме перфектни отношения и добър синхрон. Хем строим, хем разкриваме красотите“, каза още министър-председателят, разглеждайки разкопките на разкрито древно селище.
На обекта работят близо 100 души – работници, археолози и геодезисти.
Трасето, което се изгражда, е 16,32 км и трябва да е готово през 2021 г. Първата копка беше направена точно преди година - на 16 август 2018 г. Общата дължина на АМ „Хемус“ е около 420 км. От нея в експлоатация са участъците от София до Ябланица и от с. Белокопитово до Варна с дължина близо 170 км.
Довършването на „Хемус“ е сред основните приоритети на правителството и се планира тя да е готова от София до Варна през 2023 г., изтъкват от правителствения пресцентър.