Държавен архив - Габрово публикува за първи път някои от съхраняваните във фондовете му документални свидетелства за този тържествен момент
Автор: Десант
В дните на Националното честване на Шипченската епопея отдаваме почит и към още едно знаменателно събитие – 85-та годишнина от откриването на Паметника на Свободата, издигнат с доброволни дарения от целия народ на връх Св. Никола (днес неправилно наричан Шипка).
Основният камък е положен на 24 август 1922 г. по повод 45-годишнината от Шипченската епопея, като строежът започва през септември 1926 г. и е завършен през 1930 г. Паметникът е тържествено открит на 26 август 1934 г. от цар Борис III, в присъствието на министър-председателя Кимон Георгиев, военни, ветерани от българското опълчение и огромно множество хора от цялата страна. Осветен е от Старозагорския митрополит Павел и Варненския митрополит Симеон.
Кадри от откриването на величествения паметник на 26 август 1934 г.
Монументът е дело на габровски архитект Атанас Донков и скулпторите Александър Андреев и Кирил Шиваров.
Строежът е започнат от дряновския майстор-строител Илия Мъглов и завършен от майстор Пеню Колев – Бомбето от с. Дралфа, Търговищко.
Изграден е от доломит, като камъните са ломени източно от върха и обработвани ръчно, а всички материали са извозвани с волски каруци.
В страницата си във „Фейсбук" Държавен архив - Габрово публикува за първи път някои от съхраняваните в Частично постъпление № 469 и във фонд № 1632 „Гъдев, Недьо Христов” документални свидетелства от строежа и тържественото откриване на Паметника на Свободата.