На 17 септември Православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда и Любов, както и на тяхната майка София
Автор: Десант
На 17 септември, когато Православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда и Любов, както и на тяхната майка София, своя празник чества и българската столица. Тя е обявена за главен град на страната ни на 4 април 1879 г. По това време населението й наброява 12 000 души, а днес броят на хората, живеещи в нея, достига милион и половина.
Eдин от най-знаковите символи на този наш най-голям град, чийто девиз е „Расте, но не старее“, е старинната църква „Св. София - Премъдрост Божия“, която дава и името му. Базиликата е построена върху античен некропол и основите на няколко по-стари църкви от времето на римския град Сердика, разрушени от набезите на готи и хуни.
Повечето народни предания за построяването на първия храм „Св. София" са свързани с легендата за принцеса (мома) София, наследница или родственица на Константин Велики. Тя дошла болна в Сердика, излекувала се, останала в града и за благодарност съградила църквата, а след смъртта си била погребана в нея.
При разцвета на Втората българска държава храмът е митрополитска църква. В края на ХVІ век е превърната в джамия, а след земетресенията през ХІХ век е изоставена.
Освобождението от османско робство я заварва полуразрушена. Използвана е за склад, наблюдателница на пожарната команда и дори се обсъжда идеята за нейното събаряне. Едва след 1911 г., когато е приет Закон за старините, се вземат мерки за възстановяването й. Базиликата отваря отново врати за богомолци през 1998 г.
На 17 септември църквата, която е сред най-значимите архитектурни ценности, запазени от ранното християнско развитие на Югоизточна Европа и е със световно значение, чества своя храмов празник.