Английски изследователи доказаха, че истината е съвсем друга
Автор: Огнян Стамболиев
Героят от едноименната трагедия на Уилям Шекспир - рал Ричард III, известен с прозвището Гърбавият, всъщност не е бил нито гърбав, нито куц, заявиха наскоро английски учени.
Легендарният бард описва последния суверен от прочутата династия на Плантагенетите, починал преди повече от 500 години, като мъж с грозна, физика – много гърбав, куцащ, чийто страшен и отблъскващ вид е разлайвал дори кучетата!
Но английски изследователи доказаха преди една петилетка, че истината е съвсем друга. Проучвайки тленните останки на този „зъл и коварен крал” и реконструирайки в 3D макет неговия гръбначен стълб, те стигат до извода, че Ричард Трети Плантагенет (1452 – 1483) не е имал гърбица, а е страдал от сколиоза - т.е. странична деформация на гръбначния стълб.
Скелетът на краля е открит в околностите на Лейчестър през 2012 г., което се превърна в една от най-значителните археологически находки през последно време във Великобритания.
След сканиране, както вече бе споменато, изследователите възстановяват в пластмасов 3D-модел гръбначния му стълб, като изследването е публикувано в медицинското списание „Лансит”.
„Това е типичен случай на сколиоза, появила се още в юношеските му години", твърди рентгенологът от Университета в Лейчестър проф. Бруно Морган.
Гръбначният стълб на британския владетел е със силна, подчертана извивка между 65 и 85 градуса, която може да се определи като спирала. В наши дни този дефект може да се коригира успешно по оперативен път, но преди 500 години това е било немислимо.
Следствие на аномалията, дясното рамо на суверена било малко по-издигнато от лявото, а торсът малко по-къс от нормалното, в сравнение с дължината на крайниците.
„Шекспир е имал правото да напише, че Ричард Трети е страдал от гръбначно изкривяване. Но е сгрешил, че това е било голяма гърбица”, твърди проф. Пирс Митчъл, биолог и антрополог от Университета в Кембридж.
„Шекспир пише още, че кралят е имал тънки ръце и е куцал. Но като анализирахме скелета, установихме с точност, че при него всичко е било симетрично. И нито ръцете са били слаби и тънки, нито има някакъв признак, че е куцал. Краката му не са били нито къси, нито криви, а напълно нормални!”, добавя ученият.
Ричард Трети е убит през 1485 г. по време на тежка, кръвопролитна битка, когато е 31-годишен и воюва с политическите си врагове, за да запази короната. След неговата смърт настъпва краят на династията на Плантагенетите и началото на династията на Тюдорите, с коронацията на Хенри Седми Тюдор.
„От друга страна, бих казал, че физиката на Ричард Трети не е била чак толкова противна и отблъскваща, както твърди Шекспир. Но ясно е едно, че човек със сколиоза и изкривяване на част от гръбнака с около 70 градуса не е може да не е имал някакви страдания и да се е чувствал съвсем здрав. Но няма съмнение: Ричард Трети е бил достатъчно силен, за да носи тежко оръжие, да отиде на война, да се бие с враговете си!”, добавя проф. Бруно Морган.
В пиесата си, написана през 1633 г., както знаем, Шекспир го описва като зъл и отмъстителен тиран, убил двама принцове и умрял с вика: „Кон, дайте ми кон! Давам царството си за един кон!”. Някои историци считат, че репутацията на този владетел след смъртта му е била силно очернена от неговите врагове, привърженици на Тюдорите.
А и да не забравяме все пак, че пиесата е написана близо два века след смъртта му и не е документален разказ, а художествено произведение, в което истината и фикцията се преплитат.