Такива проверки са извършвани основно на територията на Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Царево и Приморско, където има и най-голям брой дерегистрации
Автор: Светлана Николова
Комисия, назначена от областния управител на Бургас Вълчо Чолаков, извърши проверка на над 10 000 адресни регистрации по постоянен адрес и на още 18 300 – по настоящ адрес на територията на областта във връзка с предстоящите избори за местна власт.
Само на териотрията на община Бургас по постоянен адрес са проверени над 5 000 адреса, а по настоящ адрес – над 9 000.
Общо 1378 души от различни населени места в Бургаска област са премахнати от избирателните списъци през 2019 г. За сравнение, през 2018 г. техният брой е бил общо 763.
144 са дерегистрирани по постоянен и 1234 – по настоящ адрес през тази година. Нарушенията са констатирани след сигнали на граждани, фирми или на самите кметове.
„Тези проверки са свързани с Изборния кодекс, който задължава администрацията да инспектира адресните регистрации в срок от една година преди съответните избори. Отделно по Закона за гражданската регистрация се извършват проверки на адреси по сигнал – от граждани, от фирми, от самите кметове на общини“, коментира за Десант областният управител на Бургаска област Вълчо Чолаков.
Такива проверки са извършвани основно на територията на Бургас, Несебър, Поморие, Созопол, Царево и Приморско, където има и най-голям брой дерегистрации.
Три са основните причи за това.
„Първата е, че адресът, който е подаден, не предствалява имот, подходящ за живеене. Примерно, горска територия, имот за спорт и развлечение.
Второто често срещано основание за дерегистрация е разпоредбата в закона, която предвижда, че може да се извършва регистрация по настоящ адрес до 4 месеца в място за настаняване – примерно, хотел, мотел.
И третият, най-често срещан случай, е на лица, които не живеят на заявен настоящ адрес“, обясни Вълчо Чолаков.
За първи път в страната подобни проверки се извършват в Бургаска област. Те са инициирани от областния управител Вълчо Чолаков още през 2015 г. - близо една година, преди да станат задължителни със закон.
„Тогава тези проверки показаха някои нарушения, имаше съставени актове за административни нарушения. Но тогавашната ми цел беше да санкционирам длъжностните лица в азминистрациите, които неправилно извършват такива адресни регистрации. Сега целта на проверките е основно да се дерегистрират избиратели, които нямат правно основание да бъдат записани на определен адрес“, каза още областният управител.